Böcek İlaçlama

Hamam Böceği İlaçlama

Hamam Böceği İlaçlama

Hamam böcekleri çok uzun yıllardan beri dünya üzerinde yaşamını sürdüren haşerelerdir. Bir adına da kakalak denir. Hamam böceklerinin boyu 1 cm ile 10cm arasındadır. Hamam böceğinin renkleri arasında kahverengi, kızıl, siyah sayılabilmektedir. Hamam böceklerinin başlarında 2 adet antenleri mevcuttur. Bu antenler aracılığıyla besinlerin yerlerini bulurlar ve yönlerini tayin ederler. Hamam böcekleri eklem bacaklı cinsinden olup 6 bacağa sahiptir. Hamam böcekleri ışığı sevmedikleri için gündüzleri yuvalarında dinlenerek geçirirler, ve gece aktifleşirler. Çok hızlı hareket etme özelliğine sahiptirler. Hamam böcekleri ve soğuğa dayanıklıdırlar. Ancak Hamam böcekleri soğuk iklime sahip yerlerde pek görülmez daha çok ılıman ve sıcak iklime sahip yerlerde görülmektedirler. Hamam böceklerinin yaşama süresi türlerine göre değişiklik gösterse de ortalama bir hamam böceği 5 ay ile 2 ay arasında yaşayabilir. Hamam böcekleri alışveriş torbaları, kanalizasyon boruları , çatlak ve yarıklardan evlerimize gelebilirler. Evlerde öncelikle banyo ve mutfaklarda yuvalanırlar. Hamam böcekleri hemen hemen her şeyi yerler. Özelliklede nişastalı ve şekerli besinleri severler. Hamam Böceği türleri arasında Amerikan Hamam böceği, Oryantal Hamam böceği (Kara Fatma), Alman Hamam Böceği sayılabilir. Hamam böcekleri yumurtlama şeklinde üremektedir. Dişi Hamam Böcekleri yumurtalarını sırtlarında taşırlar. Yumurtalarını gezdikleri her yere bırakabilirler. Uygun ortam ve koşulların birleştiği her mevsim üreyebilirler. Çok hızlı üreme özelliğine sahiptirler. Her yumurtlamada 50-80 yavru bırakabilirler.

HAMAM BÖCEĞİNİN ZARARLARI

Hamam böcekleri ısırmazlar. İnsana verdikleri zarar ; gıdalar üzerine bıraktıkları salyaları, dışkıları ve yumurtaları ile olmaktadır. Hamam böceklerinin taşıdığı mikroplarla yaydığı bazı hastalıklar şunlardır; hepatit, gıda zehirlenmeleri, verem, dizanteri ve mantar hastalıkları sayılabilir.

HAMAM BÖCEĞİYLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Hamam Böceği ile mücadele çok hassastır. Hamam böcekleri amatörce kullanılan kimyasal ilaçlara çok kolaylıkla bağışıklık gösterebilirler. Hamam Böceklerinin hızlı üremeleri ve ilaçlara karşı bağışıklık geliştirdikleri göz önüne alınarak mücadelede profesyonel, yasal ve ruhsatlı firmalarla çalışmak en doğrusudur. Aypest ilaçlama olarak Hamam Böceği ile mücadele de sizi sağlıklı ve garantili olarak kurtarıyoruz.

Kene İlaçlama

Kene İlaçlama

Keneler vücut yapısı oval ve yassı olan eklem bacaklı, kan emerek beslenen haşerelerdir. Sekiz ayağa sahip olan kenelerin ayakları ve karınları göğüs bölümünden çıkmaktadır. Karın kısımları fazla kan emebilmelerini sağlamak için geniştir. Keneler yumurta bırakarak çoğalırlar; yumurtalarını yaprak altları, yeşillik alanlar gibi yaşadıkları yerlere bırakırlar. Keneler evcil hayvan, yabani hayvan veya insanlar üzerinde parazit olarak yaşarlar ve sadece canlıların üzerinde değil yeşilliğin bol olduğu alanlarda da yaşamaktadırlar. Keneler evlerimize evcil hayvanlarımız aracılığı ile girebilirler. Ülkemizde bilinen birçok farklı kene türü vardır. Kenelerin kırım kongo hastalığını bulaştırdığı bilinen 30 farklı kene türüne rastlanmıştır. Bu kene türlerinin birçoğu Ülkemizde yaşamaktadır.

KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ NEDİR?

Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) kenelerin neden olduğu cilt dışında kanama yaratan bir hastalıktır. Son yıllarda KKKA tedavisinde yapılan ilerlemelere rağmen bu hastalıkta ölüm oranı yine de çok yüksektir. KKKA insanlara keneler tarafından bulaşan ve sendromlar halinde görülen bir hastalıktır.

KENE ISIRIĞINDA NE YAPILMALI?

Vücuda yapışan keneler öldürülmeden, patlatılmadan veya kenenin ağzı koparılmadan bir pens yardımı ile vücuttan çıkarılmalıdır. Vücuttaki keneye çıplak el ile temas edilmemelidir şayet eliniz ile çıkarmanız gerekiyorsa mutlaka eldiven takılmalıdır. Vücuttaki kenelerin üzerinde herhangi bir madde dökülmemeli veya ateş ile vücuttan çıkarılmamalıdır; çünkü ateş veya kenenin üzerine sürülen sıvılar ( kolonya, alkol, su) kenenin kusmasına neden olur kenenin kusması sonucu hastalığın bulaşma olasılığını yükseltebilir.

KENE’NİN ZARARLARI

Kene ısırığı; henüz bir tedavi metodu veya aşısı olmayan, Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığına neden olmaktadır. Kırım Kongo kanamalı hastalığında ölüm oranları çok yüksektir. Keneler hayvanların üzerinde parazit olarak yaşayıp kanlarını emdikleri için insanlara hayvanların taşıdıkları hastalıkları da bulaştırabilir.

KENE İLE MÜCADELE

Keneler ile mücadelede bireysel çalışmaların sonuç vermediği gibi yapılan yanlış ilaçlamalar veya kullanılan yanlış ilaçlar sonucu doğada bulunan kene düşmanı canlılar yok edilebilir ve sorun içinden çıkılmaz bir hal alır. Hayvan barınakları ve evlerimiz periyodik olarak ilaçlanmalıdır. Kenelerin çevrede çok olması halinde mera, gür otlar veya çayır gibi kenelerin yaşaması için uygun olan yerlerin de ilaçlanması gerekir. Kene ile karşılaşılan alanda mutlaka uzman bir ilaçlama firması tarafından etkin bir ilaçlama yapılması gerekir. Aypest İlaçlama olarak bütün tecrübemiz ve profesyonelliğimizle 7 gün 24 saat yanınızdayız.

Karınca İlaçlama

Karınca İlaçlama

Karıncaların boy ortalaması 2 mm ile 2cm arasında olan ve zar kanatlılar grubunda incelenen haşerelerdir. Karıncaların vücutları baş, göğüs ve karın olmak üzere üç bölüme ayrılır. Altı adet ayağa sahip olan karıncaların titreşim göndererek diğer karıncalarla irtibat kurmasını sağlayan bir çift anteni mevcuttur. Karıncalar dünya üzerinde her yerde yaşayabilen canlılardır. Türlerine göre toprak altında, ağaç köklerinde yuvalanmaktadırlar. Karıncalar evlere besin aramak için gelirler. Özellikle mutfaklarda yerlere düşen kırıntılarla beslenirler ve bu gıdaları koloniler halinde yuvalarına taşırlar. Karıncaların yaşadığı bilinen 8000 den fazla türü vardır. Karıncalar yaşam alanlarına bağlı olarak kahverengi, siyah, kırmızı gibi farklı renkler alırlar. Karıncalar yeryüzünde en kalabalık nüfusa sahip canlılardır.

KIRMIZI ORMAN KARINCASI

Ormanlara zarar veren çam kestane böceği, çam yaprak arısı, sünger örtücü gibi böceklerin açtığı zararları bir nebze olsun azaltan karıncalardır. Bu zararlı böceklerin larvalarını yiyen orman karıncaları ormanlara zarar veren bu haşerelerin yok olmasına yardımcı olur.

SARI KARINCALAR

Antenlerinin bitimindeki 3 bölümlü çomakları sayesinde diğer karıncalardan ayrıt edilebilirler. İnsanların yaşam alanları olan ev, apartman, otel ve konutlarda müdahalesi zor olan karıncalardır. Bu karınca türü toplu koloniler halinde farklı gruplara ayrılarak yaşarlar.

ARJANTİN KARINCASI

Arjantin karıncasının boy ortalaması 3mm’dir. Renkleri koyu kahverengi ve parlak siyaha yakın şekildedir. Yaşama alanları derin olmayan yuvalar, duvar boşlukları, taş altlarıdır. Evlerde sık görülen karınca türüdür.

KARINCA ZARARLARI

Karıncalar tarafından bulaşan bakteri ve mikropların yol açtığı hastalıkların başında gelen salmonellosis hastalığı insanlar için öldürücü bir hastalıktır. Gıda zehirlenmeleri, kan zehirlenmesi ve tifo hastalığına yol açar. Bu hastalık yemeklerle, içme suları ve diğer içeceklerde bulunabilen salmonella bakterisi ile insanlara bulaşır. Zayıf bağışıklık sistemi olan insanlar, yaşlılar ve çocuklar için son derece tehlikeli bir hastalıktır.

KARINCA İLE MÜCADELE

Karıncalar çok çabuk çoğaldıkları ve dayanıklı oldukları için ferdi mücadeleler sonuç vermez. Ev ortamında görülen bir karınca henüz görülmemiş olan yüzlercesi olduğu anlamına gelir. Karıncalar ile karşılaşılan alanda mutlaka etkin bir karınca ilaçlaması yapılmalıdır. Karınca ilaçlamasını korsan firmalara yaptırmamalısınız. Korsan firmaların kullandıkları ilaçlar tarım kökenli kanserojen madde içeren ilaçlardır. Bu ilaçlar insan ve çevre sağlığı için son derece zararlıdır. Aypest İlaçlama olarak bütün tecrübemiz ve profesyonelliğimizle 7 gün 24 saat yanınızdayız.

Kırkayak İlaçlama

Kırkayak İlaçlama

Kırkayaklar 5cm veya daha küçük haşerelerdir. Kırkayaklar en sık kahverengi veya siyahtır renktedir. Kırkayaklar beslenmesinde ıslak bitkileri, yaprak kırıntılarını ve böcekleri kullanırlar. Kırkayak çoğu kez çiyanlarla karıştırılır. Bu iki tür arasındaki en büyük fark kırkayakların her vücut parçasında iki çift ayakları vardır; çiyanların ise bir çift ayakları vardır. Kırkayak haşeresine evlerin iç kısımlarından daha ziyade bahçelerde rastlanır. Bunun sebebi kırkayak böceğinin nemli yerleri sevmesidir. Kırkayaklar kuru ve rutubetsiz alanlarda yaşayamazlar. Yiyecekleri bol ve koşullar uygunsa ise kırkayaklar kısa sürede çoğalarak yüzlerce olurlar.

KIRKAYAK ANATOMİSİ

Kırkayaklar evlerimizde beslediğimiz çiçeklerin ve bitkilerin köklerini yiyerek solmasına sebep olurlar.

KIRKAYAK İLE MÜCADELE

Kırkayaklar ile yapılan ferdi mücadeleler sonuç getirmez. Kırkayak ile mücadelede kırkayakların barındıkları ve üredikleri alanlar tespit edildikten sonra yoğun kokulu sıvı ilaçlar ile profesyonel bir ilaçlama şirketi tarafından ilaçlanmalıdır. Kokulu ilaçlar su karışımı ile hazırlanıp püskürtme yöntemi ile uygulanan ilaçlardır. Aypest İlaçlama olarak bütün tecrübemiz ve profesyonelliğimizle 7 gün 24 saat yanınızdayız.

Gümüş Böceği İlaçlama

Gümüş Böceği İlaçlama

Gümüş böceği adından da anlaşıldığı üzere gümüş renginde olup, üçgen bir vücut yapısına sahiptir. Bu böcekler baş kısmı daha geniş olup kuyruk kısmında bir daralma mevcuttur. 2 ila 4 santim arasında boyu vardır. Sekiz adet bacağa sahiptir.

Gümüş böcekleri evlerde lavabo, mutfak, banyo ve atık suların içinde yuva kurarlar. Bunun yanı sıra çatı, boru, tavan arası ve bodrum yerleri de gümüş böceği için ideal yaşam alanlarıdır. Bu yüzden hiç de hijyen olmayan böcek türleridir. Sıcak ve nemli ortam böceğidir. Evde gümüş böceğinin varlığı birçok tahıl ürünlerinize ve duvar kâğıtlarınıza zarar gelmesiyle eş değerdir. Gümüş böcekleri her yıl birkaç kere yumurtlar ve her yumurtlamada 100 ve 150 kadar yumurta bırakır.

Gümüş böcekleri çatalkuyruk olarak da bilinmektedir. Hızlı ürerler ve 1 yıl gibi bir zaman zarfında ömürlerini tüketirler. Kanla beslenmediğinden dolayı insan ısırıp kan emmezler. Sadece yaşam koşullarını göz önüne aldığımızda yiyeceklerimizi ele geçirdiğinde bulaşıcı hastalıklara neden olabilirler. Kağıt kemirici olduklarından duvarlarımıza zarar verebilirler. Güveler gibi giyecekleri de talan edebilme zevkleri vardır. En çok görüldüğü yerler ne yazık ki unun bol olduğu fırınlardır. Sıcak ortamları sevdiğinden yaz aylarında gümüş böceklerini görmemiz muhtemeldir. Bu yüzden gümüş böceğini gördüğünüzde onu renginden tanımanız mümkündür. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda profesyonel bir ilaçlamadan yardım alıp evinizi ilaçlarsanız gümüş böceğinin zararlarından kurtulursunuz. AYPEST  İlaçlama olarak bütün tecrübemiz ve profesyonelliğimizle 7 gün 24 saat yanınızdayız.

Bit İlaçlama

Bit İlaçlama

Küçük sarı renkli 2 ila 5mm uzunluğunda dış parazitlerdendir. İnsanların ve memelilerin kanlarıyla – 1 günde ortalama 2-3 kez emerek- yaşarlar. Bitin yetişkinleri uzun zaman beslenmeden yaşayabilirler. 3 çeşidi vardır: vücut, baş ve kasık. Vücut ve baş bitleri çamaşırlara ve saça sirkesini kuvvetlice yapıştırarak çok kısa bir zamanda ürer ve çoğalırlar. Kasık biti ise, deri içine yerleşip, kişilerin eşyalarıyla ortam içine dağılırlar. Bunların en çabuk yayılabildiği ortamlar okul ve evlerdir. Hijyenik ortamların yetersizliğinden sıkça görülürler. Isırdıkları yerde enfeksiyon, kaşıntılar, ciltte renk değişimi ve lekeler oluştururlar. Enfeksiyon olan yerlere bakteriler yerleşmesi durumunda, hummalar, tifüs, fronkülosis impetigo enfeksiyonlarını oluşturur. Bitin barınamaması için hijyen çok önemlidir. Bit İlaçlama yönteminin ULV makinesi ile AYPEST İlaçlama uzmanlığı sayesinde kurtulursunuz.

Tahta Kurusu İlaçlama

Tahta Kurusu İlaçlama

Tahta kuruları ufak yapılı, vücutları alttan ve üstten basık halde ve toplam vücudu üzerinde üç çift ayakları bulunan haşerelerdir. Tahta kurusu, kan emen ve onunla beslenen bir hayvandır. Tahta kurusunun kafasında, iletişimini sağlayan ve tehlikeleri algılayan bir çift anteni vardır. Tahta kurusu yapı olarak ufak hayvanlardır.Tahta kurusu yavrularının boyları 1 cm. bulmaz genellikle birkaç mm’dir.

Erişkin tahta kurusu oval, yassı, çok ayaklı 2 – 6 mm boyunda, pas kırmızısı renklidir. Ezilince kötü kokar ve kan çıkar. Erginleri hiç beslenmeden 550 gün yaşayabilirler.Tahta kurusu ışığa karşı hassastır, bu bakımdan geceleri hareketli olup geceleri beslenirler. Tahta kurusu kanatları olmadığı için uçmazlar. İnsana direk konakçılar sayesinde ulaşırlar.

Bilinen en büyük tahta kurusu 10 mm. geçmez.Tahta kurusu hızlı çoğalan bir böcektir. Tahta kurusu yiyecek bulamadığında uzun zaman yaşayan bir böcek türüdür.Aç kaldığında ve hiç besinleri olmadığı zaman dahi 2 yıla kadar yaşayabilir.Tahta kurusunun karın kısmı çok geniştir. İnsandan ve konakçısından doyuncaya kadar kan emerler. Genelde günde 3–5 defa kan emerler. Eğer bir insan üzerinde birden çok tahta kurusu olduğunu düşünürsek, o insanın nasıl ısırıldığı ve nasıl kaşındığını görürsünüz. Sanki insanlar uyuz olmuş gibi kaşınırlar. Fakat tahta kurusu insandan çok kan emdiği için daha çok acı duyulur.

Kümeler halinde 300 civarında yumurtayı yapıştırarak çatlaklara bırakırlar. Evlerde insanın yaşadığı çekyat, dolap içleri, karyola yatak kenarları, yatak odaları, duvar delikleri ve tahta aksam ayrıklarıyla yatakhaneler gibi yerlerde yuvalanırlar. İnsanları ısırıp ağırlığının 7-8 katı kadar kan emerler. Emdiği yer şişer ve çiban gibi kızarır. Genellikle geceleri aktiftir, insana uykuda hemen hücum eder, evden eve eşya ile yayılır.

SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR

Pasteurella pestisallerjik reaksiyonlar, M.LepraeBacillus anthracisB.Recurrentin gibi bir çok hastalığı bulaştırırlar.

Tahta kurusu üremesi ve çoğalması yumurta bırakma ile olur.Tahta kurusu yumurtasını evlerin kuytu karanlık bölgelerine, mobilya içlerine, parke altlarına, evin duvar yarıkları ve çatlaklarına yumurta bırakırlar. Bir tahta kurusu bir defasında 200 – 250 kadar yumurta bırakır. Tahta kurusu çabuk çoğaldığından dolayı yumurtadan çıkan her yavru beslenmek için ortamdaki konakçıya saldırır.

Tahta kurusu dünya üzerinde birçok türleri bulunmaktadır. Tahta kurusu üzerinde yaşadığı konakçısına ve yaşadığı ortama bağlı olarak farklı türleri vardır. Tahta kurusu üzerinden geldiği konakçısına bağlı olarak farklı hastalıkları insana bulaştırırlar. Tahta kurusu pire gibi başka konakçıda bulunduğu gibi insanlara da geçer ve hastalığı bulaştırmada etkin rol oynar. Tahta kurusu bu bakımdan insanlar için hiç istenmeyen zararlı böceklerdir.

Tahta kurusunun ısırdığı yerler kabarır ve şişer. Bu kabarcıklar kaşınır, ısırılan yer kızarır. Tahta kurusu sadece insan değil uçan kuşlar, kümes hayvanları, yaban hayvanlar ve evcil hayvanlar üzerinde yaşarlar. Tahta kurusu konutlarımıza evdeki evcil hayvanlar üzerinden ya da evimize gelen misafirlerden geçer. Tahta kurusu çok kan emdiğinden ve vücudunda uzun zaman tuttuğundan dolayı çok pis kokarlar.

Tahta kurusu çok ayaklı bir böcektir. Vücut yapısı oval biçimlidir. Boyları genellikle 2 ile 5 mm arasında değişir.Tahta kurusu beslenmek için kan emer. O kadar iştahlı bir haşeredir ki kendi ağırlığının kat be kat fazlası kanı rahatça emer.Tahta kuruları genelde geceleri ortaya çıkar.Tahta kurularını genellikle bizler farkında olmadan eşyalarımız ile birlikte mekanlarımıza taşırız. Böylece evlerimizde tahta kurusu yayılma şansı bulmuş olur.

 Tahta kurusu ısırığı sonucu cildimizde alerjik reaksiyonlar sonucu kabarcıklar oluşturur. Tahta kurusu kan emerek de beslendiği için hastalıklı birisinden emdiği kanı, bir başkasının kanını emerken bulaşıcı hastalık yayılmasına neden olabilir.Genellikle koyu kahverengi ile kızılımsı bir renge sahiptirler.

TAHTA KURUSU İLE MÜCADELE YÖNTEMLERİ

İlk olarak tahta kurusunun barınması muhtemel alanların iyice ilaçlanması gerekir. İlaçlama, işin uzmanlarına yaptırılmalıdır. Kendi yapacağınız ilaçlama ile hem sonuç alamaz hem de sağlığınızı riske atmış olursunuz.Yoğun sıvı uygulamasıyla ilaçlama yapılmalıdır.Tahta kurusu ile mücadele çok zor olduğu için ilaçlanacak mekanda baştan aşağıya çok dikkatli bir şekilde ilaçlama yapılması lazımdır. Tahta kurusu ilaçlama işi muhakkak profesyonel ilaçlama firmalarına yaptırılmalıdır.Tahtakurusu ile mücadele çok önemli bir meseledir. Tahta kurusu ilacı özel şartlarda hazırlanmalıdır.

Tahtakurusu ilacı sağlık bakanlığı onaylı olmalıdır. Tahtakurusu ilaçlaması yapan kişi mutlaka işin eğitimini almış olmalıdır. Tahtakurusu çabuk üreyen ve çoğalan haşere olduğundan mutlaka yayılmadan önlem alınmalıdır. Tamı tamına 550 gün hiç bir şey yemeden yaşayabilir. AYPEST ilaçlama olarak bizler her zaman ve her haşereye karşı sizinle birlikteyiz. Tahta kurusu ilaçlama yöntemleri sisleme ve yoğun püskürtme ilaçlar kullanılarak yapılır.

YAŞAM ALANLARI

Tahta kurusu genellikle insanların yoğun olduğu yerlerde yaşamayı severler. Bu sebeple evlerimizde tahta kurusuna rastlamamız mümkündür. Tahta kurusu gruplar halinde yaşar. Tahta kurusu evlerimizde duvarların arasındaki boşluklara, dolap içlerine, çekyat ve baza gibi mobilyalarımızın ahşap kısımlarındaki boşluklara yerleşerek saklanır.

Pire İlaçlama

Pire İlaçlama

Pire ilaçlama yaptırmadan önce pireler ve insanlara vermiş oldukları zararları biraz daha yakından inceleyelim. Pire ilaçlama yöntemi diğer haşere ilaçlama yöntemlerine göre farklılık gösterir. Bunun sebebi ise pirelerin vücut yapısının diğer haşere türlerinden çok farklı olmasıdır. Pireler üreme için kana ihtiyaç duyarlar. Yaşamlarını bir nevi parazit olarak sürdürürler. Pireler vücut yapısı olarak yassı yapılıdırlar ve bu yapıları sayesinde hayvan tüyleri arasında kolayca hareket edebilirler. Pirelerin ayaklarında konakçısına çok iyi tutunabilmesini sağlayan pençeleri vardır. Evimizde görmüş olduğumuz pire genelde kedi ve köpeklerle evlere taşınan pire türleridir. Pirelerin en büyük özelliklerinden biride üstün sıçrama özelliğine sahip olmalarıdır. Öyle ki pireler dikey olarak 20 cm, yatay olarak da 40 cm kadar zıplayabilirler. İnsan piresi, köpek piresi, kedi piresi, pamuk piresi ve kuş piresi günümüzde en çok görülen pire türleri arasındadır.

PİRE İLAÇLAMA
Pire ilaçlama yöntemini diğerlerinden farklı kılan diğer bir özelliği ise pireleri yumurtalarını toz, toprak ve zeminlere gelişi güzel olarak bırakmalarıdır. İnsan piresi ise yumurtalarını genelde elbiselerin dikişli kısımlarında ya da yaka altlarına bırakırlar. Bir hafta içerisinde iki bin adet yavru sayısına ulaşabilen pireler, hastalıkların yayılmasında birinci derecede önemli role sahiptirler. Kan emerek yaşamlarını idame ettiren pireler önceki taşıyıcısının vücudunda bulunan tüm hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarır ki bu durum pire ilaçlama yönteminin neden profesyonel olarak yapılması gerektiğini bize daha iyi anlatır.

Pire İle Mücadele
Pireler mücadelesi en zor olan haşere türlerinin başında gelmektedir. Bu sebeple Pire İlaçlama yapılırken ciddi ve profesyonel bir çalışma yapılması ve doğru ekipmanların kullanılması oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki; Pireler kan emerek beslenirler. İnsan ya da hayvanların üzerinde parazit (asalak) olarak yaşamlarını sürdürdükleri için bir önceki taşıyıcısında var olan hastalığı bir sonraki taşıyıcısına kan yolu ile bulaştırırlar. Bu sebepledir ki pire ilaçlama esnasında doğru intesit seçimine oldukça dikkat edilmelidir.

Pireler ile mücadeleyi zor kılan diğer bir özellikleri ise üreme esnasında yumurtalarını alana gelişi güzel yaymalarıdır. Pire ilaçlama esnasında özel olarak hazırlanmış insektisitlerin kullanılması ve ilacın tüm alana yayılması gerekmektedir. İlaçlama esnasında kokusuz ilaçlamada yapılabildiği gibi, ULV ilaçlama yöntemi uygulanması hızlı verim alınabilmesi açısından tercih edilen bir yöntemdir. AYPES ilaçlama servisi pire ilaçlaması esnasında son teknolojik sistemleri yakından takip ederek ve profesyonel bir ekiple hizmet vermektedir.

Pire Isırığı
Pire konakçısını aynı zaman dilimi içinde bir çok defa ısırabilir. Pire ısırması esnasında vücuttan kan emer ve haşerenin vücudunda bulunan parazitler bu yolla ısırılan yerden insana bulaşır. Bir önceki ısırmış olduğu canlıda ver olan tüm virüs ve hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarır. Pire ısırmasına maruz kalan insan vücudunda ,ısırılan bölgelerde kabarma, şişlik, kaşıntı meydana gelir. Pire ısırması esnasında meydana gelen ağrı ve kaşıntı sebebi ile gayri ihtiyati o bölgeyi kaşıma ihtiyacı duyarız. Bu durum ise var olan hastalıkların vücudumuza yayılma hızını arttırır. Bu yüzden pireler tarafından ısırılan kişilerin ısırılan bölgeye mümkün olduğu sürece dokunmamaları ve en yakım sağlık kuruluşuna baş vurmaları gerekmektedir.

Pirelerden Yayılan Hastalıklar
Pireleri çok tehlikeli yapan özellikleri ısırmış oldukları bir önceki taşıyıcıda var olan tüm hastalıkları, yeni taşıyıcısına yine ısırma yoluyla bulaştırmasıdır. Bu yüzden pire ilaçlama oldukça kapsamlı ve profesyonel olarak yapılmalıdır. Pire haşeresinin insanlara bulaştırmış olduğu başlıca hastalıklar; Tifüs, humma mikrobu, veba, alerjik reaksiyonlar,dizanteri ve cilt hastalıkları pire kaynaklı hastalıklardır.Bu hastalıklar dışında bir önceki taşıyıcısında var olan her hangi bir hastalığı da sonraki taşıyıcısına bulaştırabilirler. Pireler hastalıkların yayılmasında öncü bir role sahiptirler.

Pirelerde Üreme
Pire larvaları iki bazen de üç kez deri değiştirdikten sonra bir tür koza örerler ve daha sonra pupa evresine girerler. Günlerce bu koza içerisinde kalan pupa, değişime uğradıktan sonra içinde bulunduğu kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar. Pireler oldukça hızlı üreyen, bir hafta içerisinde 2,000 yavruya ulaşabilen bir haşere türüdür. Pireler yumurtalarını toz, toprak içine ve zemine gelişi güzel bırakırlar gizlenme gibi bir sıkıntıları yoktur. Pireler yumurtalarında olgunlaşma süresi bittikten sonra dışarıya çıktıklarında, üreyebilmek için kan emebilecekleri insan veya bir hayvana ihtiyaç duyarlar, hayatlarını kan emerek idame ederler. Yaşadığınız mekanda görmüş olduğunuz bir pire binlerce pire nin var olduğunun habercisidir. Olgun bir pire yaklaşık olarak 20 ye yakın yumurta bırakır. Pireler yumurtalarını genelde taşıyıcısının üzerine değil dış ortamlara bırakırlar.

Pirelerin Zararları
Pireler birbirinden farklı canlı organizmalar üzerinde yaşamlarını sürdürebilen canlılardır. Pireler üreyebilmek yani çoğalmak için kanını emebilecekleri bir canlıya ihtiyaç duyarlar ve Pire üzerinde bulunduğu canlının kanını emerek beslenirler. Bunun neticesinde insanlar ya da hayvanlar üzerinde hastalıkların yayılmasında çok ciddi rol oynarlar. Bazı Pire çeşitleri ise bitkiler üzerinde bulunur ve bitkilerin yaprakları, taç kısımları ve yeni oluşan filizleri ile beslenirler. Bu vesileyle bitkilere ve ürünlere ciddi zararlar verirler.

Pireler Nerelerde Yaşarlar
Pireler sıcak ve ılıman iklim bölgelerinde ilkbahar ve yaz aylarında daha sık görülürler. Uygun ısı şartları oluştuğunda ise yılın on iki ayı üreyebilirler. Bodrum , çatı katları, bahçeler yani açık kapalı alan ayırt etmeksizin her türlü ortamda görülürler. Pire evlerimizde sıklıkla yorganlar, yatak, çarşaf içleri ve giysiler üzerinde görülürler. İnsan eve hayvanların derilerinin üzerinde yaşamlarını sürdürürler. Pireler genel olarak geceleri daha aktiftirler.

Pirelerin Ömrü Ne Kadardır
Pirelerin ömürleri yaklaşık olarak1 yıl kadardır. Pire larvaları iki bazen de üç kez deri değiştirdikten sonra bir tür koza örerler ve daha sonra pupa evresine girerler. Günlerce bu koza içerisinde kalan pupa, değişime uğradıktan sonra içinde bulunduğu kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar.

Pire ilaçlama Hakkında Merak Edilenler

Pirelerin vücut yapılarını incelediğimizde diğer haşerelere göre oldukça farklı bir vücut anatomisine sahiptirler. Pire ilaçlama yöntemlerini önemli kılan ana neden bu haşerelerin insanların günlük yaşam standartlarını ciddi ölçüde tahrip etmeleridir. Bu yüzdendir ki pire haşeresi hakkında en çok sorulan soruların cevaplarını bu sayfamızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Pireler evlerimize ya da işyerlerimize nasıl girerler?
Pire haşeresinin evlerimiz içerisinde görülmesinde ki ana neden genellikle evlerimizde beslediğimiz kedi, köpek tarzı evcil hayvanlar olarak gözlemlenmektedir. Eviniz ya da işyerinizde pire ilaçlama yaptırmadan önce evcil hayvanınız var ise bu durumu mutlaka firmanıza bildiriniz.

Evimizde evcil hayvan olmadığı halde pire ile karşılaşmamızın sebebi nedir?
Evlerimize pire girişi hayvanlar aracılığı ile olduğu gibi insanlar aracılığı ile de mümkün olmaktadır. Hane halkının dışarıda var olan pireyi farkında olmadan ev içerisine taşıdığı ve de pirlerin ürediği birçok kez gözlemlenmiştir.

Pireler nasıl ürerler?
Pireler hakkında bilinmesi gereken en önemli detaylardan biride bu zararlıların üremek için mutlak suretle kana ihtiyaç duymalarıdır. Pire yumurtası (larvaları) birkaç kez deri değiştirme işlemini tamamladıktan sonra bir tür koza örerler ve bunu pupa evresi takip eder. Günlerce bu koza içerisinde kalan pupalar, değişim evresini tamamladıktan sonra varlığını sürdürdüğü kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar. Pire ilacı seçimi yapılır iken bu durum mutlaka dikkate alınmalıdır.

Pireler en sık nerelerde karşımıza çıkarlar?
Pire evlerimiz içerisinde genellikle yorganlar, yatak aralıkları ve de giysiler üzerinde görülürler. Ayrıca bodrum, bahçe, çatı katı gibi açık ya da kapalı alan ayırt etmeksizin her türlü ortamlarda görülebilmektedir.

Pireler en çok hangi mevsimde görülürler?
Pire haşeresi sıcak ve de ılıman olan iklim şartlarına sahip olan bölgelerde ilkbahar sonu yaz aylarında çok daha da ha sıklıkla görülürler. Ancak uygun olan ısı şartları oluştuğu takdirde yılın on iki ayı üreyebildikleri gözlemlenmektedir.

Pire Isırığı maruz kalındığında belirtiler nelerdir?
Pire haşeresi üzerinde yaşamını sürdürdüğü konakçısını aynı zaman diliminde birden fazla kez ısırabilir. Pire ısırması esnasında bu zararlılar vücudumuzdan kan emerler, vücutlarında bulunan parazitler ve mikroplar bu yolla ısırılan yerden insana bulaşır. Pire ısırması ile karşı karşıya kalan insan vücudunda, ısırılan bölgelerde deri üzerinde belirgin olarak kabarma, şişlikler ve de rahatsız edici boyutlarda kaşıntı meydana gelir.

Pirelerden yayılan hastalıklar nelerdir?
Pire haşeresinden insanlara çok çeşitli hastalıkların bulaştığı bilimsel verilere dayanılarak ispatlanmıştır. Bu zararlıların insanlara bulaştığı belirlenen başlıca hastalıklar; Tifüs, mikrobu, alerjik reaksiyonlar, humma, dizanteri ve de cilt hastalıkları gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir. Ayrıca bu hastalıklar dışında da pire ısırığı neticesinde bir önceki taşıyıcısında mevcut olan her hangi bir hastalığı da bir sonraki taşıyıcısına bulaştırabilirler. Pireler salgın hastalıkların çevreye yayılmasında öncü bir role sahiptirler.

Pire ilaçlama nasıl yapılır?
Pire ilaçlama esnasında uygulanan farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan birincisi püskürtme yöntemi ile yapılan uygulamadır. Bu uygulama esnasında belirlenen alanlara ilaç şarjlı cihazlar ile püskürtülür. Bir diğer yöntem ise( ulv) buharlama yöntemi ile yapılan uygulamadır. Pireler alan içerisine yumurtalarını gelişi güzel bıraktıkları için ilaçlama firmaları tarafından en fazla tercih edilen yöntemdir. Bu uygulama esnasında ilaçlama yapılan alanın minimum 3 saat süre zarfında kapalı tutulması ve ilaçlama sonrasında genel bir temizlik yapılması gerekmektedir.

Pire ilaçlama öncesinde ne yapılmalıdır?
Evinize ya da işyerinize pire ilaçlama yaptırmadan önce alınması gereken bir dizi önlemler bulunmaktadır. Bunları, uygulama öncesinde açıkta gıda bırakılmamalı, evcil hahvan var ise dışarı alınmalı, evde küçük çocuk var ise onu ait olan eşya ve de oyuncaklar dikkatlice muhafaza altına alınmalıdır.

Pire ilaçlama sonrasında ne yapılmalıdır?
Uygulama sonrasında önceden ilaçlama yapılan alana bir kişi önceden girerek alanın dikkatlice en az bir saat havalanmasını sağlamalıdır. Evin içerisinde genel ıslak temizlik yapılmalı nevresimler ve örtüler yıkanmalı, koltuk üzeri nemli bir bezle silinmelidir. Ayrıca eğer evde evcil hayvan yaşıyor ise uygulama sonrasında hayvanlara tekrar eve alınmadan veteriner tarafından pire ilacı uygulanmalıdır.

Pireler ortalama olarak ne kadar yaşarlar?
Pire haşeresinin ömrü ortalama olarak bir yıl kadardır. Pirelere ait olan larvalar iki kimi zamanda üç kez deri değiştirdikten sonra koza örerler ve daha sonrasında ise pupa evresine girerler. Koza içerisinde kalan pupa, değişime uğradıktan sonra içinde bulunduğu kozadan yetişkin bir pire olarak çıkar.

Pire ilaçlama şirketi seçer iken nelere dikkat etmeliyim?
Evinizi ya da işyerinizi pirelere karşı ilaçlama yaptıracağınız pire ilaçlama şirketi mutlaka konusunda uzman ve de sağlık bakanlığından onaylı olmasına kullanmış olduğu ilaçların WHO ( Dünya sağlık örgütü ) tarafından kabul görmüş ilaçlar olmasına mutlaka dikkat ediniz. AYPEST ilaçlama danışma hattımızda tüm sorularınızın detaylı yanıtlarını bulabilirsiniz.

Akrep İlaçlama

Akrep İlaçlama

Akrep dünyanın her yerinde bulunabilen eklem bacaklı ve çok zehirli bir hayvandır. Akrebin vücudu bölmeler halindedir ve kuyruğu sırtı üstünde kıvrıktır. Kuyruğu üzerinde, yakaladığı avına zehir akıtmak için zehirli iğnesi ve 4 çift ayak ile 1 çift kıskaç bulunur. Her ayağın uç kısmı avına tutunmak ve tırmanabilmek için kıskaçlıdır. Akreplerin ayakları üzerinde duyu alıcıları denen radar sistemine benzeyen alıcılar bulunur ve akrepler bu alıcılar sayesinde en ufak titreşimleri bile alırlar. Akreplerin üremesi ve çoğalması için ayrı bireylere ihtiyaç vardır. Döllenme dişi akrebin vücudunda gerçekleşir. Dişi akrepte döllenen yumurtalar dişi akrebin sırt kısmındaki özel bir bölgede güven içinde gelişir. Yavrular gelişimini tamamladıktan sonra dişi akrep sırt kapağını açarak yavruları buradan dışarıya iter. Akrep yavruları ilk olarak beyaz renktedir daha sonra bulunduğu ortama bağlı olarak renkleri değişir. Akrepler siyah, kırmızı, sarı veya farklı renklerde olabilirler. Dolaşım sistemleri çok gelişmiş hayvanlardır ve geceleri aktiftirler. Akrepler türlerine bağlı olarak farklı yerlerde yuvalanır. Evlerin çatılarında, bodrumlarda, bahçelerde, daire köşesinde rastlamak mümkündür.

AKREP ZARARLARI

Akrepler çok zehirli ve tehlikeli canlılar gurubundandır. Akreplerin kuyruk kısmında iğneleri vardır ve bu iğnelerinden zehirlerini avına veya tehdit olarak gördüğü her canlıya enjekte ederler. Bazı akrep türleri insanı veya büyük bir hayvanı soktuğunda müdahele edilmezse kısa sürede ölümüne sebep olur. Akrep sokması şiddetli bir acı verdiği gibi yanmada yapar. Akrebin türüne göre zehri öldürücü olabilir. Bir insanı öldürebilecek dozda zehre sahip akreplerin sokması sonucu vücutta hızlı bir hücre parçalanması gerçekleşir. Buda kısa sürede müdahale edilmezse ölümlere sebep olabilir. Bu nedenle akrep’in soktuğu kişi vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

AKREP İLE MÜCADELE

Akrep ile mücadelede ilkel yöntemler yetersiz kalmaktadır. Akrep ile karşılaştığınızda belki bir tanesini öldürebilirsiniz fakat bu akrep tehlikesinin sona erdiği anlamına gelmez çünkü akrepler çok çabuk çoğalabilen canlılardır yani akrebi değil akrepleri düşünün. Akrep ile mücadelede mutlaka uzman deneyimli kadroya sahip ve yasal çalışan böcek ve haşere ilaçlama şirketlerine başvurun. Aypest İlaçlama olarak bütün tecrübemiz ve profesyonelliğimizle 7 gün 24 saat yanınızdayız.

2020 Aypest© Tüm Hakları Saklıdır.
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
× WhatApp den Yazın