Haşere İlaçlama

Fare İlaçlama

Fare İlaçlama

Fare omurgalılar sınıfından olup kemirgen olan canlılardır. Farelerin kafa yapısı vücutlarına göre küçüktür. Farelerin sert cisimleri kemirirken aşınan dişleri zaman içerisinde kendisini onarır ve eski keskinliğini kazanır. Fareler genelde yuvalarını toprak altlarına yaparlar ev ortamında yaşayan fareler ise bodrum katları, çatı araları veya evin tenha köşelerinde yuvalarlar. Fareler kemirgenler ve haşerelerden farklı olarak üremesini canlı yavru ile gerçekleştirirler. Fareler ortamda bulunan her türlü besini yerler. Fareler hem bitkisel hem de etçil beslenebilir. Fareler insanların besinlerine ortak oldukları gibi buldukları böcek ve haşereleri de yerler Fareler yaşadıkları alana bağlı olarak farklı isimler alırlar lağım faresi, fındık faresi, tarla faresi ve kör fare.

Fare’nin Türleri

LAĞIM FARESİ

Lağım faresi isminden de anlaşılacağı gibi pis lağım sularında, çöplüklerde ve bodrumlarda yaşar. Lağım faresinin boy ortalaması 18 – 25cm arasıdır. Lağım fareleri bir senede ortalama 8 defa yavrularlar ve her seferinde 6 – 7 yavru doğururlar. Pis ortamlardan evlerimize giriş yapan lağım fareleri beraberinde birçok hastalık ve mikropları da evlerimize getirirler.

FINDIK FARESİ

Fındık faresi insanlara en çok hastalık bulaştıran ve zarar veren fare türüdür. Fındık faresi en küçük fare türü sayılabilir boy ortalaması 3 – 5cm’dir. Fındık fareleri 1 senede 10’a yakın yavrular ve her defasında 6 veya 7 yavru bırakır. Fındık faresinin görüldüğü alanda etkin bir ilaçlama yapılmalıdır. Fındık fareleri insanların bütün gıda malzemelerini tüketirler ve gıda yolu ile insanlara birçok hastalık bulaştırırlar. Fındık farelerinin diğer fare türlerinde de olduğu gibi koku alma duyusu çok gelişmiştir metrelerce uzaktan gıda malzemelerinin kokusunu alabilirler kokusunu aldıkları gıda malzemelerine toplu halde saldırırlar.

TARLA FARESİ

Tarla faresi halk adında gelincik olarak da bilinir. Tarla faresi adından da anlaşıldığı gibi tarlalarda yaşar ve beslenme ihtiyacını tarlamızda ki ekin ve tahıllarımız ile karşılar. Ekin ve tahılların köklerini yiyerek kurumasına neden olurlar.

FARE ZARARLARI

Fareler insanlara farklı şekillerde zarar verirler evimizde ki gıda malzemelerini tüketip veba hastalığı başta olmak üzere hastalık bulaştırmalarının yanı sıra uyku esnasında vücudumuzun yumuşak organlarını kemirebilirler. Fare bir insanı kemirirken uyuşturucu özelliği taşıyan tükürüğünü kullanır farelerin kemirdiği için insan hiç acı hissetmemektedir.

FARE İLE MÜCADELE

Fare ilaçlamasında kapan kullanmak kesinlikle yeterli değildir. Fare ilaçlamasında yemleme adı verilen bir ilaçlama metodu uygulanır. Fare ile mücadelede ferdi çalışmalar sonuç getirmediği gibi korsan firmalara yaptırılan ilaçlamalar sonucunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Çünkü korsan firmaların kullandıkları ilaçlar tarım kökenli kanserojen madde içeren ilaçlardır ve insan ve çevre sağlığı için son derece zararlıdır. Farenin ortamda ki sıklığına bağlı olarak farklı ilaçlama metotları uygulanabilir. Fare ilaçlamasında tercih edilen 2 ilaçlama metodu vardır kokulu ilaçlama ve yemleme ( istasyon kurulumu) gibi. Böcek ve kemirgen ilaçlamasında kullanılan ilaçlar ile fare ilaçlaması yapılamaz yaptırdığımız böcek veya kemirgen ilaçlamasında ise fareler çabucak alanı terk ederler ve ilaçlamadan etkilenmezler. Fare ilaçlamasında özel ilaçlar kullanılır. Aypest İlaçlama olarak bütün tecrübemiz ve profesyonelliğimizle 7 gün 24 saat yanınızdayız.

2020 Aypest© Tüm Hakları Saklıdır.
Call Now ButtonŞİMDİ ARA
× WhatApp den Yazın